SKP Tychy

Jak wygląda badanie techniczne pojazdów

Wielu z nas posiada i użytkuje pojazdy, niestety wielu również nie ma pojęcia jak wygląda i w jakim celu przeprowadzane jest badanie techniczne pojazdów. Choć większość z nas w takich badaniach uczestniczy lub przynajmniej powinna uczestniczyć. Warto wiedzieć na co diagnosta zwraca uwagę, co stacja kontroli pojazdów każdego dnia bada oraz w jakim celu jest wykonywane tego typu badanie. Przed samym badaniem technicznym można mieć na przykład obawy, co do stanu technicznego samochodu, wówczas można wcześniej zareagować i dokonać niezbędnych napraw.

 

Badanie zawieszenia oraz amortyzatorów

Jednym z elementów badania technicznego, a jednocześnie jednym z najważniejszych z pozycji bezpieczeństwa jest badanie zawieszenia oraz amortyzatorów. Jest to badanie, w którym uczestniczy diagnosta, wykorzystując jednocześnie specjalistyczny sprzęt. Oznacza to, że diagnosta poprzez użycie chociażby urządzenia do sprawdzenia sprawności amortyzatorów czy też specjalnych elementów sprawdza ich stan techniczny, a także ewentualne zużycie czy też jakość zamocowania. Każda stacja kontroli pojazdów wyposażona jest zarówno w urządzenie do badania sprawności amortyzatorów, jak również urządzenie, które emituje podobne zjawiska, jakie występują na drodze -na przykład koleiny czy nierówny asfalt. Aby samochód przeszedł pozytywnie badanie techniczne pojazdów niezbędna jest stuprocentowa sprawność zawieszenia oraz mieszcząca się w normie sprawność amortyzatorów.

 

Badanie układu hamulcowego

Najważniejsza dla diagnosty jest sprawność układu hamulcowego. Tutaj żaden z diagnostów nie przepuści samochodu, jeśli będzie miał chociażby najmniejsze wątpliwości. W przypadku hamulców obowiązują bardzo rygorystyczne normy, które są bardzo wnikliwie przestrzegane przez diagnostów.

 

Badanie stanu technicznego oraz stanu oświetlenia

Bardzo istotnym badaniem jest ogólne badanie stanu technicznego samochodu. W tym przypadku diagnosta zarówno ocenia stan opon, jak również cały stan karoserii samochodu. Dochodzi tutaj również kontrola oświetlenia, zarówno pod względem sprawności, jak również ustawienia samych lamp. Jest to także bardzo ważny element. Diagnosta ocenia także stan belek nośnych i podłużnic w samochodzie, a także stan podłogi auta. Są to bardzo ważne elementy, które mają duży wpływ na faktyczną ocenę stanu technicznego auta.

 

Badanie spalin

Ostatnim elementem badania technicznego jest badanie na zawartość spalin w samochodzie. Badanie takie przeprowadza się w celu wyeliminowania samochodów, które przekraczają normy odnośnie spalin. Nadmierne spalanie oleju, czy też wycięty katalizator lub DPF powodują nadmierne spalanie, trucie środowiska i atmosfery. Diagnosta wydaje wówczas negatywną ocenę stanu technicznego samochodu.