samochód tychy

Nasze prawa i obowiązki jako właściciela samochodu

Każdy, kto zdecyduje się na zakup samochodu osobowego lub każdego innego pojazdu mechanicznego, który to pojazd będzie uczestnikiem ruchu drogowego, zobowiązany jest do przestrzegania zasad i przepisów, które związane są ze stanem technicznym samochodu oraz regularnymi, określonymi przez prawo badaniami technicznymi. Jest to nasz obowiązek, jako właścicieli samochodów, które są zarejestrowane.

 

Specjalne badanie techniczne pojazdów przeprowadza stacja kontroli pojazdów. W tego typu stacjach badania przeprowadzane są wyłącznie przez specjalistów – diagnostów, którzy otrzymali stosowne uprawnienia do ich wykonywania. My, jako właściciele pojazdu jesteśmy zmuszeni do przestrzegania terminów badań technicznych, które określone są w każdym dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jako właściciele mamy taki obowiązek, którego niedopełnienie wiąże się z odebraniem dowodu rejestracyjnego i wyłączeniem samochodu z ruchu drogowego.

 

Oczywiście jako właściciele auta mamy również prawa. Każda stacja kontroli pojazdów zobowiązana jest do poinformowania nas o ewentualnych usterkach oraz, jeżeli usterki nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu innych uczestników ruchu drogowego, stacja da nam czas na ich naprawienie. Każde badanie techniczne pojazdów możemy przeprowadzić w innej stacji diagnostycznej, a także podważyć decyzję diagnosty. W takim przypadku jednak należy pamiętać, że konieczne jest udowodnienie ewentualnych błędów u diagnosty, co realnie rzecz biorąc nie jest łatwe, bowiem niektóre elementy i ich stan techniczny zapisywane są wyłącznie do decyzji diagnosty samochodowego.